top of page
Foto do escritorHoozzee

OTA definicija hotela: maksimiziranje prihoda putem internetskih uvida putničkih agencija

Što je zapravo OTA u hotelijerstvu? OTA ili Online Travel Agency predstavlja ključni kanal putem kojeg putnici rezerviraju hotelske sobe. Kao ključni dio ugostiteljskog tržišta, OTA osiguravaju online sredstva za hotele da pristupe širim tržištima i utječu na trendove rezervacija. U ovom ćemo članku raspravljati o definiciji OTA hotelske industrije, voditi vas kroz način funkcioniranja OTA, njihov utjecaj na prodaju hotela i kako ih hotelijeri mogu učinkovito iskoristiti—opremajući vas vrijednim uvidima za navigaciju OTA ekosustavom.


Ključni podaci za van

  • OTA su ključni za vidljivost hotela i rezervacije, služeći kao sveobuhvatno tržište za putnike da pronađu različite smještaje i povezane usluge putovanja.

  • Hoteli moraju uravnotežiti svoje OTA strategije, optimizirati svoje OTA profile i koristiti dinamičko određivanje cijena, dok također teže izravnim rezervacijama kako bi održali odnose s klijentima i minimizirali troškove provizije.

  • Korištenje analitike podataka iz OTA-a može pomoći hotelima da prilagode svoje ponude, razumiju potražnju na tržištu i poboljšaju strategije cijena kako bi poboljšali rezervacije i povećali prihode.


Dekodiranje OTA: vodič za hotelijere

Ilustracija hotela s više soba

Online putničke agencije (OTA), poznate i kao online platforme putničkih agencija, digitalni su mostovi koji povezuju hotele s globalnom pozornicom. Zamislite živahnu tržnicu koja vrvi od potencijalnih gostiju; ovo je arena u kojoj hotelijeri mogu pokazati svoje ponude i iskoristiti prednosti pojačane vidljivosti i povećanog broja rezervacija. Kao mrežni putnički agent, OTA ne samo da služe kao snažna komponenta strategije distribucije svake nekretnine, već također poboljšavaju marketinške napore i potencijalne tokove prihoda. Nude hotelske sobe putnicima koji žude za pogodnostima sveobuhvatne trgovine za svoje potrebe putovanja, od udobnog noćenja s doručkom do luksuznih apartmana.


S OTA-om, hotelski inventar prikazuje se širokoj publici, čineći vaš hotel zvijezdom u očima svjetskih putnika i poslovnih putnika.


Evolucija online putničkih agencija

Šarena ilustracija vremenske trake koja prikazuje evoluciju online putničkih agencija od 1990-ih do danas.

Uspon online putničkih agencija označava revolucionarni pomak u sektorima putovanja i ugostiteljstva. Pioniri u industriji kao što je Expedia, OTA su promijenili način na koji putnici rezerviraju svoja putovanja, potaknuvši digitalnu revoluciju u 90-ima. Kako je tehnologija napredovala, tako su napredovale i OTA-e, razvijajući se od jednostavnih platformi za rezervacije do složenih ekosustava koji nude pakete za odmor, letove, pa čak i automobile za iznajmljivanje. Postali su vješti u poticanju rezervacija i povećanju hotelskih rezervacija putem svojih intuitivnih online kanala, služeći kao kamen temeljac u strategijama distribucije i prihoda hotelske industrije.


Njihov rast bio je blagodat i za međunarodne putnike i za poslovne putnike, učvršćujući njihov status sastavnih igrača u industriji putovanja.


Kako OTA-i utječu na rezervacije hotela

Utjecaj online putničkih agencija nad rezervacijama hotela ne može se precijeniti. Oni ne samo da dominiraju digitalnim područjem s više od polovice svih online rezervacija hotela i smještaja, već djeluju i kao katalizator rasta, posebno za neovisne hotele. OTA mame putnike svojim pojednostavljenim procesima rezervacije i dodatnim putnim uslugama, što ih čini neprocjenjivim partnerom za hotele. Imaju moć i pokrenuti i kulminirati ciklus rezervacija, s potencijalom značajnog povećanja broja rezervacija.


Njihov doprinos hotelskom poslovanju nadilazi samu rezervaciju, utječući na navike prilikom rezerviranja i potičući rezervacije putem svojih strateških marketinških i distribucijskih kanala.


Povećanje vidljivosti i dosega

U potrazi za povećanjem broja hotelskih rezervacija, OTA su središte pozornosti koje obasjava nekretnine inače skrivene u ogromnom krajoliku smještajnih opcija. Nezavisnim hotelima mrežna vidljivost koju pružaju OTA-i mijenja pravila igre, gurajući ih na međunarodnu pozornicu. Uz pomoć upravitelja OTA kanala, hoteli mogu zaokupiti pozornost i globalne i regionalne publike, što potencijalno može dovesti do porasta rezervacija i prihoda.


Marketinški napori potaknuti OTA-ima su zastrašujući, omogućujući hotelima da dominiraju rezultatima tražilice i zavole maštu putnika upečatljivo predstavljenim popisima hotela.


Poboljšanje iskustva rezervacije

Otkačena ilustracija pojednostavljenog i korisniku jednostavnog procesa rezervacije na mobilnom uređaju, naglašavajući besprijekorno i poboljšano iskustvo rezervacije koje pružaju OTA.

Čarolija OTA-a leži u njihovoj sposobnosti da:

  • Pretvorite iskustvo rezervacije u besprijekorno i ugodno putovanje

  • Omogućite pojednostavljen proces rezervacije, zajedno s iznajmljivanjem automobila i drugim uslugama putovanja

  • Potaknite ponovne poslove

  • Pozicionirajte OTA kao atraktivan izbor za one koji traže praktičnost i pouzdanost.


Sveobuhvatni mehanizam za rezervacije i sučelja prilagođena korisniku osiguravaju da je osiguravanje hotelske sobe stvar bez stresa, dodatno povećavajući vrijednost koju OTA-i pružaju i putnicima i hotelima.


Konkurencija i tržišni udio

Dinamična ilustracija koja prikazuje konkurentski krajolik s raznim hotelskim i OTA logotipima, koji predstavljaju konkurenciju i dinamiku tržišnog udjela u OTA industriji.

Iako su OTA-i blagodat za hotelske rezervacije, oni također stvaraju konkurentnu arenu u kojoj hoteli moraju izraditi strategiju kako bi povećali svoj tržišni udio. Simbiotski odnos između hotela i OTA-a je delikatan; hoteli imaju koristi od marketinške moći OTA-a, ali također moraju zadržati svoju neovisnost. Kako bi napredovali, hoteli se upuštaju u ples s OTA-ima, sudjeluju u promotivnim kampanjama i nude ekskluzivne ponude kako bi privukli rezervacije.


Ova delikatna ravnoteža suradnje i konkurencije ključna je za hotele da uspješno upravljaju punim potencijalom OTA-a bez da se pretjerano oslanjaju na njih.


Raspakiranje OTA poslovnih modela

U središtu svakog OTA-a nalazi se poslovni model pažljivo osmišljen za povećanje prihoda i osiguranje rezervacija. Prvenstveno, OTA prihvaćaju model trgovca ili provizije, svaki sa svojim jedinstvenim implikacijama za hotele. Ovi modeli određuju način na koji hoteli komuniciraju s OTA-ima, od strategija određivanja cijena do distribucije hotelskog inventara. Oni određuju kako se prihod dijeli, s naknadama za provizije koje ponekad dosežu i do 40% po rezervaciji, što je značajan faktor za krajnji rezultat hotela.


Dok hoteli prihvaćaju ove modele, često koriste strategije dinamičkog određivanja cijena na OTA platformama, prilagođavajući cijene soba kao odgovor na potražnju na tržištu, s ciljem optimiziranja prihoda dok upravljaju troškovima OTA partnerstava.


Objašnjen model trgovca

Trgovački model sličan je veleprodajnom tržištu hotelskih soba, s OTA-ima koji kupuju sobe po sniženim cijenama i preprodaju ih uz skuplje cijene. Ovaj model pozicionira OTA-e kao registriranog trgovca, koji upravlja transakcijama i nudi klijentima mnoštvo pogodnosti, uključujući pojednostavljene procese rezervacija i poboljšanu sigurnost plaćanja.


Naime, u Sjevernoj Americi trgovački model dobiva na snazi jer ga OTA-i iskorištavaju za poboljšanje korisničkog iskustva i postizanje većeg tržišnog udjela.


Partnerstva temeljena na proviziji

Partnerstva temeljena na proviziji oslikavaju drugačiji financijski krajolik za hotele. Ovdje OTA zarađuju naplatom naknade, obično između 15% i 20%, za svaku osiguranu rezervaciju. Ovaj model utječe na hotele:


  • Marketinški napori

  • Programi vjernosti

  • Dobit

  • Strategije određivanja cijena


Umjetnost balansiranja ovih partnerstava leži u upravljanju troškovima uz istovremeno iskorištavanje marketinškog dosega koji pružaju OTA.


Modeli oglašavanja i metapretraživanja

Uranjajući dublje u OTA ekosustav, susrećemo se s modelima oglašavanja i metapretraživanja koji dodatno diverzificiraju tokove prihoda. Metatražilice služe kao agregatori, prikazuju stope s raznih OTA-a i web-mjesta za izravnu rezervaciju i rade na financijskom modelu plaćanja po kliku. To putnicima omogućuje usporedbu cijena i donošenje informiranih odluka.


U međuvremenu, OTA također koriste modele oglašavanja kao što su plaćanje po kliku i cijena po akviziciji, nudeći hotelima alternativna sredstva za privlačenje pažnje potencijalnih gostiju. Hoteli mogu mudro koristiti ove modele za poticanje izravnijih rezervacija i smanjenje troškova akvizicije.


Izravne rezervacije u odnosu na OTA rezervacije

Rasprava između izravnih rezervacija i OTA rezervacija priča je o dvije paradigme, svaka sa svojim prednostima i izazovima. Izravne rezervacije često se smatraju korisnijima za hotele, omogućujući im da ponude bolje opcije soba i bodove vjernosti, povećavaju vjernost gostiju i zaobilaze OTA provizije. Međutim, sporazumi o paritetu cijena i OTA-ova jednostavnost usporedbe cijena i pristup ekskluzivnim ponudama čine OTA rezervacije atraktivnom opcijom za mnoge putnike.


Hoteli stoga moraju pronaći ravnotežu između njegovanja izravnih odnosa s gostima i iskorištavanja širokog dosega OTA-a.


Kreirajte svoju distribucijsku strategiju

Izrada distribucijske strategije slična je mapiranju putovanja kroz raznolik krajolik kanala za rezervacije. Radi se o razumijevanju jedinstvene ponude i ciljeva vašeg hotela i odabiru OTA-a koji odgovaraju vašem ciljnom tržištu. Korištenjem alata kao što je geografsko ciljanje, hoteli mogu primijeniti marketinške strategije koje privlače određenu publiku i optimiziraju cijene soba u odnosu na konkurenciju.


Dobro prilagođena strategija uzima u obzir nijanse svakog kanala distribucije, osiguravajući da hotel ostane vidljiv i privlačan potencijalnim gostima.


Osnove upravljanja kanalima

U području distribucije, voditelji kanala su dirigenti koji upravljaju protokom informacija kroz različite online kanale. Oni automatiziraju razmjenu tečajeva i dostupnosti, oslobađajući hotele napornog zadatka ručnog ažuriranja i smanjujući rizik od prebukiranosti.


Prilikom odabira upravitelja kanala, hoteli moraju uzeti u obzir njegovu sposobnost da se besprijekorno poveže s OTA-ima, osiguravajući robusnu i sigurnu distribucijsku mrežu koja može povećati stope popunjenosti i prihode.


Paritet cijena i cijene soba

Paritet cijena je predanost dosljednom određivanju cijena u svim kanalima rezervacije, strategija koja jača povjerenje gostiju i održava poštenu konkurenciju na tržištu. Pridržavajući se pariteta cijena, hoteli prenose poruku o integritetu cijena, što je ključno u krajoliku u kojem putnici mogu jednostavno usporediti cijene.


Dinamično određivanje cijena omogućeno paritetom cijena omogućuje hotelima da prilagode cijene kao odgovor na potražnju, usavršavajući svoje strategije određivanja cijena bez izazivanja ratova cijena ili potkopavanja njihove ponude vrijednosti.


Optimiziranje OTA profila

Kako bi privukli i zarobili potencijalne goste, hoteli moraju optimizirati svoje OTA profile zanimljivim opisima, privlačnim vizualnim prikazima i strateškim ključnim riječima. Optimiziran profil ne samo da povećava vidljivost, već također komunicira jedinstvenu ponudu hotela i mami putnike da rezerviraju.


Održavanjem točnih i aktualnih informacija, hoteli mogu iskoristiti OTA marketinške inicijative u svoju korist, osiguravajući da njihovi oglasi ostanu svježi i uvjerljivi.


Korištenje podataka za poticanje OTA uspjeha

Podaci su kompas koji vodi hotele kroz labirint preferencija kupaca i obrazaca rezervacija. Iskorištavanjem moći analitike podataka, hotelijeri mogu prilagoditi svoje ponude kako bi zadovoljile specifične potrebe svog ciljanog tržišta, promatrati trendove potražnje i učinkovito implementirati dinamičke strategije određivanja cijena.


OTA pružaju vrijedne podatke koje hoteli mogu iskoristiti za usavršavanje svojih marketinških strategija, ciljanje određene publike i u konačnici povećanje broja konverzija i rezervacija.


OTA integracija s hotelskim operacijama

Integracija OTA-a s hotelskim operacijama nudi nekoliko prednosti, uključujući:


  • Pojednostavljenje procesa rezervacije

  • Osiguravanje dosljednosti u svim kanalima rezervacije

  • Omogućuje ažuriranje u stvarnom vremenu i centralizirano upravljanje

  • Smanjenje mogućnosti grešaka

  • Osiguravanje glatkog tijeka rada


Ova integracija je okosnica u održavanju kohezivnog ekosustava rezervacija koji koristi i hotelima i njihovim gostima.


Marketinška moć OTA-a

Marketinška moć OTA-a ogromna je snaga koja može značajno povećati doseg i vidljivost hotela. Iskorištavanjem OTA marketinških inicijativa, kao što su sponzorirani popisi i pridružena partnerstva, hoteli se mogu uključiti u širu publiku i poboljšati prisutnost svoje marke.


Ciljane marketinške tehnike i posebne promocije putem OTA-a mogu dovesti do povećane vidljivosti i potaknuti izravne rezervacije, pretvarajući povremene preglednike u vjerne goste.


Posebne ponude i paketi putem OTA-a

OTA nude hotelima platformu za izlaganje posebnih ponuda i paketa, privlačeći pažnju putnicima koji traže vrijednost i jedinstveno iskustvo. Vremenski osjetljive promocije i istaknuti oglasi mogu poboljšati profil objekta, pomažući u prodaji nerezerviranih soba i povećanju broja rezervacija tijekom razdoblja izvan najveće potrošnje.


Spajanjem obilazaka i aktivnosti s ponudama soba, hoteli mogu gostima ponuditi sveobuhvatno iskustvo, iskorištavajući puni potencijal OTA platformi.


Kretanje azijskim tržištem s OTA-ima

Azijsko tržište, živahno i rastuće potražnje za putovanjima, predstavlja jedinstvenu priliku za hotele da prošire svoj doseg. OTA kao što su Agoda i Trip.com ključni su pristup ovom tržištu, nudeći prilagođena iskustva putnicima diljem regije. Razumijevajući nijanse azijskog tržišta, hoteli se mogu udružiti s ovim OTA-ima kako bi povećali izloženost, upravljali strukturama cijena i uključili se u tržište na kojem su online rezervacije još uvijek u porastu.


Programi vjernosti i OTA: simbiotski odnos

Programi vjernosti i OTA mogu stvoriti simbiotski odnos koji pogoduje hotelima potičući zadržavanje klijenata i potičući izravne rezervacije. Nudeći ekskluzivne pogodnosti i promocije kroz programe vjernosti, hoteli mogu:


  • Zaobići ograničenja pariteta stope

  • Dodajte vrijednost izravnim rezervacijama

  • Potaknite ponovne poslove

  • Ojačati izravan odnos hotela s klijentima

  • Smanjite oslanjanje na OTA


Ovaj strateški pristup može pomoći hotelima da povećaju svoje prihode i povećaju lojalnost kupaca.


Dodatne usluge koje nude OTA

OTA se proširuju izvan rezervacija soba, nudeći dodatne usluge kao što su iznajmljivanje automobila i lokalne aktivnosti za obogaćivanje iskustva putovanja. Pružajući sveobuhvatne pakete putovanja i olakšavajući ota rezervacije raznih usluga, OTA pomažu putnicima da s lakoćom planiraju svoja putovanja.


Ovo širenje na raznolike usluge omogućuje hotelskoj industriji da gostima ponudi privlačniji paket, poboljšavajući njihov boravak i u konačnici dovodeći do većeg broja rezervacija.


Procjena povrata ulaganja OTA partnerstava

Procjena povrata ulaganja (ROI) iz OTA partnerstava ključna je za hotele kako bi optimizirali svoje distribucijske strategije. Analizirajući metriku učinka i stope konverzije rezervacija, hoteli mogu utvrditi učinkovitost svojih OTA partnerstava i prilagoditi svoje marketinške napore u skladu s tim.


Istraživanja pokazuju da ulaganja u OTA platforme mogu donijeti značajan povrat, što ih čini vrijednom komponentom sveobuhvatne prodajne i marketinške strategije.


Sažetak

Dok navlačimo zastore na naše istraživanje OTA-a, jasno je da su ove platforme više od pukog kanala za hotelske rezervacije – one su dinamičan i višestruk dio strukture ugostiteljske industrije. Razumijevanjem i iskorištavanjem različitih OTA modela, optimiziranjem strategija distribucije i prihvaćanjem analitike podataka, hoteli se mogu fino snalaziti u konkurentskom krajoliku. Prihvaćanje OTA-a kao partnera u uspjehu može rezultirati skladnom simfonijom rezervacija, prihoda i zadovoljstva gostiju.


Često postavljana pitanja

Koliki postotak provizija hoteli obično plaćaju OTA-ima za svaku rezervaciju?

Hoteli obično plaćaju OTA-ima proviziju u rasponu između 15% i 20% za svaku rezervaciju. Ova provizija može varirati ovisno o ugovoru između hotela i OTA-e.


Kako OTA utječu na navike rezerviranja hotela?

OTA-i utječu na navike rezerviranja hotela pružajući putnicima prikladnu platformu za usporedbu cijena, rezerviranje soba i organiziranje usluga putovanja, što u konačnici dovodi do povećanja hotelskih rezervacija.


Mogu li hoteli ponuditi niže cijene na svojim web stranicama u usporedbi s OTA-ima?

Hotelima je obično zabranjeno nuditi niže javne cijene na svojim web stranicama u usporedbi s OTA-ima zbog sporazuma o paritetu cijena. Međutim, mogu pružiti dodatnu vrijednost kroz programe vjernosti za izravne rezervacije.


Kako se OTA integriraju s hotelskim operacijama?

OTA se integriraju s hotelskim operacijama putem upravitelja kanala i sustava upravljanja imovinom, dopuštajući ažuriranje inventara soba i cijena u stvarnom vremenu na više OTA platformi. To omogućuje učinkovito upravljanje rezervacijama i strategijama cijena.


Koje dodatne usluge OTA nudi za poboljšanje iskustva putovanja?

OTA nude dodatne usluge kao što su iznajmljivanje automobila, lokalne aktivnosti i sveobuhvatni putni paketi kako bi poboljšali iskustvo putovanja za goste. Ove usluge mogu uključivati letove i posebne ponude.

bottom of page